Oficjalna strona KETTLER w Polsce
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Rower stacjonarny - na co zwrócić uwagę przy zakupie

2023-10-20
Rower stacjonarny - na co zwrócić uwagę przy zakupieRowerek stacjonarny jest jednym z najpopularniejszych urządzeń treningowych. Dlaczego? Ponieważ umożliwia przeprowadzenie prostego, a zarazem efektywnego treningu bez wychodzenia z domu. W zależności od poziomu oporu i intensywności możesz spalić od 300 do 800 kcal! Przykładowo: 100 g porcja sernika ma ok. 320 kcal. Trening na rowerze stacjonarnym nie tylko wspomaga odchudzanie, ale także:
  • korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia
  • poprawia kondycję
  • wzmacnia
  • kształtuje mięśnie nóg: łydek, ud czy pośladków.
Dobrze dobrany rower treningowy to połowa sukcesu w drodze do lepszej kondycji i wymarzonej sylwetki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru stacjonarnego, tak aby urządzenie było dopasowane do Twoich potrzeb?

W pierwszym kroku należy zastanowić się nad tym jakiego rodzaju rower potrzebujemy.Ze względu na konstrukcję rowery treningowe dzielimy na:

Rowery pionowe – zajmują mało miejsca, dlatego cieszą się największą popularnością wśród użytkowników. Pozycja przyjmowana na tym rowerze przypomina pozycję z jazdy na rowerze klasycznym (holenderskim) lub miejskim. Rowery pionowe są uniwersalne – sprawdzą się zarówno dla osób, które szukają pierwszego roweru stacjonarnego jak i dla osób, które potrzebują urządzenia do intensywnych treningów.

Rowery poziome - najczęściej wybierane przez osoby ze schorzeniami kręgosłupa, osoby otyłe, starsze lub powracające do zdrowia oraz będące w trakcie rehabilitacji. Pozycja przyjmowana na rowerze poziomym jest półleżąca, a podczas treningu plecy pozostają oparte w wysokim siedzisku. Podczas jazdy nogi pozostają wysunięte do przodu, gdyż koło zamachowe znajduje się przed siedziskiem. Cechą charakterystyczną są dodatkowe rączki po boku siodełka, które ułatwiają wejście na urządzenie i utrzymanie równowagi. Rowery poziome zajmują znacznie więcej miejsca niż rowery pionowe.

Rowery spinningowe – wybierane są przez osoby, którym zależy na intensywnym treningu wytrzymałościowym, poprawiającym kondycję, zwiększającym wytrzymałość i siłę mięśni. Pozycja przyjmowana na tym rowerze przypomina jazdę na rowerze szosowym (tułów jest wyraźnie nachylony do przodu, a siodełko znajduje się wyżej niż kierownica).

WYBIERZ ROWER STACJONARNY


RODZAJE OPORU W ROWERACH STACJONARNYCH


Sposób generowania oporu w rowerku, to kolejny parametr, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu do domu. Od rodzaju mechanizmu zależy: komfort użytkowania, głośność podczas treningu oraz płynność zmiany obciążenia.

Rower treningowy mechaniczny – najtańszy rower stacjonarny, charakteryzuje się najprostszym mechanizmem hamowania – zwiększenia oporu za pomocą pokrętła. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca, więc można je bez problemu umieścić w każdym mieszkaniu. Rowerki mechaniczne są małe i lekkie oraz w niskich cenach.

Rower treningowy magnetyczny - najpopularniejszy system oporu. Urządzenia z magnetycznym systemem hamowania działają cicho, a zmiana obciążenia przebiega płynnie. W prostszych modelach regulacja oporem jest manualna (poprzez pokrętło), za to w bardziej zaawansowanych regulacja jest elektroniczna (sterowanie poziomem obciążenia za pomocą komputera). Urządzenia wyposażone są w wyświetlacze, które pokazują najważniejsze parametry treningu. Listę dostępnych rowerków magnetycznych znajdziesz TUTAJ.

Rower indukcyjny (elektromagnetyczny) - najbardziej zaawansowany system hamowania, spotykany w urządzeniach najwyżej klasy. Charakteryzuje się bezszelestną pracą. Poziom oporu ustawiany jest za pomocą komputera, który posiada rozbudowane programy treningowe. Listę dostępnych rowerków indukcyjnych znajdziesz TUTAJ.

Rower powietrzny - opór generowany jest przez ruch łopatek wiatraka umieszczonego z przodu urządzenia. Obciążenie treningowe wytwarzane jest przez opór powietrza, a jego intensywność można regulować prędkością pedałowania - im szybciej pedałujesz, tym większy opór generuje trenażer. Idealne urządzenie do efektywnego treningu całego ciała. Urządzenie posiada dodatkowe uchwyty, dlatego podczas ćwiczeń możesz zaangażować również ręce - połączenie jazdy na rowerku i ćwiczeń na orbitreku. ZOBACZ dostępny model.

NA JAKIE PARAMETRY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE?

Gdy podjęliśmy już decyzję dotyczącą rodzaju rowerku (pionowy, poziomy lub spinningowy), wybraliśmy opór hamowania (mechaniczny, magnetyczny, indukcyjny lub powietrzny) pozostaje zwrócić uwagę na kilka parametrów i zastanowić się jakich dodatkowych funkcji potrzebujemy.

Poniżej prezentujemy listę parametrów na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru rowerku stacjonarnego:

Możliwość regulacji siodełka (w pionie i w poziomie) oraz kąta nachylenia kierownicy. Umożliwia dopasowanie urządzenia do wzrostu użytkownika i znalezienie najbardziej ergonomicznej postawy podczas ćwiczeń.

Maksymalna waga użytkownika – im wyższa, tym bardziej wytrzymała konstrukcja i lepsza jakość wykonania wszystkich elementów. W dobrym rowerku treningowym wartość ta powinna wynosić ok. 130 kg.

Wymiary sprzętu po rozłożeniu, dzięki którym będziesz mógł w stanie stwierdzić, czy rowerek zmieści się w wybranym przez Ciebie pomieszczeniu. Długość i wysokość urządzenia pozwalają również ocenić czy rower nie będzie za mały lub za dużo w stosunku do Twojego wzrostu.

Waga koła zamachowego, im cięższe tym bardziej intensywny może być trening. Dla początkujących i średniozaawansowanych polecamy rowerki z kołem o wadze 6 - 8 kg. Polecane modele znajdziesz TUTAJ.

Ilość stopni regulacji oporu – im więcej stopni, tym mniejszy skok zmiany obciążenia pomiędzy poszczególnymi poziomami.

Przy wyborze konkretnego modelu można zwrócić również uwagę na dodatkowe funkcje, które są przydatne podczas korzystania z roweru stacjonarnego:


Komputer treningowy – nawet najprostszy model powinien być wyposażony w wyświetlacz, który na bieżąco będzie pokazywał parametry treningu, takie jak: czas, pokonany dystans, prędkość oraz spalone kalorie - łatwiej będzie utrzymać motywację do ćwiczeń i porównywać wyniki w czasie.

Programy treningowe - wbudowany konfigurator treningów, umożliwiający tworzenie i zapisywanie własnych parametrów trasy.

Program HRC, pozwalający przeprowadzić trening w danej strefie tętna. Komputer mierzy Twój puls i na jego podstawie na bieżąco dostosowuje obciążenie. Warto pamiętać o tym, że to Ty decydujesz w jakiej strefie tętna chcesz trenować. W program HRC wyposażony jest m.in. rower treningowy KETTLER TOUR 600.

Poziom oporu wyrażony w watach – pozwala na bardzo dokładną kontrolę treningu. Rozwiązanie stosowane jest w rowerkach indukcyjnych. Zamiast wybierać jeden z kilkudziesięciu możliwych stopni oporu ustawia się moc, z jaką chce się trenować. Przy zwiększeniu tempa pedałowania, trenażer sam zmniejszy obciążenie. I odwrotnie, przy spadku tempa pedałowania urządzenie automatycznie zwiększy opór. Dzięki temu stosunek siły do czasu, czyli moc, zawsze pozostanie na poziomie ustawionym przez nas przed rozpoczęciem treningu. Jest to najobiektywniejszy sposób kontrolowania poziomu wysiłku. Polecany osobom, którym zależy na intensywnym treningu, poprawie kondycji czy przygotowaniu do startu w zawodach. Umożliwia monitorowanie postępów. W taką funkcję wyposażony jest m.in. rowerek treningowy KETTLER TOUR 800.

Łączność Bluetooth - pozwalająca na połączenie urządzenia z aplikacjami sportowymi lub zewnętrznym pasem piersiowym służącym do pomiaru tętna. Funkcja ta dostępna jest m.in. w rowerze stacjonarnym KETTLER TOUR 300, który kompatybilny jest z aplikacją Kinomap.

WYBIERZ ROWER STACJONARNY DLA SIEBIE


Niezależnie od tego czy Twoim celem jest zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie sylwetki, czy poprawa kondycji – rower stacjonarny jest właściwym wyborem urządzenia do treningu w domu. Szeroka oferta dostępnych na rynku modeli z pewnością pozwoli wybrać model dopasowany do Twoich potrzeb.

Gdybyś miał dodatkowe pytania to nasi eksperci z przyjemnością pomogą w doborze najlepszego roweru treningowego dla Ciebie.

Zadzwoń do nas pod numer 726 109 027.

WYBIERZ ROWER STACJONARNY
Pokaż więcej wpisów z Październik 2023
pixel